siliconpower
10 بهمن 1401 - 16:43

وزیرعلوم: نگاهمان به دانشگاه‌ها متفاوت‌تر از عرصه سیاسی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه نگاهمان به دانشگاه‌ها متفاوت از عرصه‌ سیاسی است گفت: باید بزرگان خود را گرامی دانسته و از کسانی که جوانی خود را در کسوت ریاست دانشگاه‌ها و مدیریت این مجموعه‌ها سپری کرده‌اند، قدر بدانیم.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از   اهواز،   محمدعلی زلفی‌گل امروز  در آیین تکریم و معارفه رئیس پیشین و معرفی رئیس جدید این دانشگاه که در تالار اجتماعات شهید مطهری دانشکده‌ علوم برگزار شد یاد و خاطره‌ شهدای انقلاب، هشت سال دفاع مقدس، مدافعان حرم و شهدای سلامت را گرامی داشت.

وی افزود: دانشگاه شهید چمران اهواز قدمگاه شهدای هشت سال دفاع مقدس است و باید در صدر نشانده شده و قدر این دانشگاه بیش از پیش دانسته شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: خوشبختانه مجمع نمایندگان استان خوزستان تعامل و حمایت بسیار خوبی با وزارت عتف دارند و در کمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است که کسری اعتبارات سال‌های گذشته‌ دانشگاه شهید چمران اهواز که در این کمسیون مصوب شده است بررسی و برای آن اعتبارات لازم مصوب شود.

زلفی‌گل گفت: در وزارت علوم تلاش کرده‌ایم نگاهمان به دانشگاه‌ها متفاوت از عرصه‌ سیاسی باشد و بزرگان خود را گرامی دانسته و از کسانی که جوانی خود را در کسوت ریاست دانشگاه‌ها و مدیریت این مجموعه‌ها سپری کرده‌اند، قدر بدانیم. جایگاه کنونی دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه شهید چمران اهواز حاصل تلاش روسای پیشین این دانشگاه‌ها است.

وی از تلاش‌های غلامحسین خواجه رئیس پیشین دانشگاه شهید چمران اهواز در مدت شش سال خدمت در این دانشگاه قدردانی کرد و افزود: خداوند را شاکریم که پس از دوره‌ای بیماری این استاد فرهیخته‌ سلامت خود را بازیافته است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: امروز کشورهای سلطه‌گر جهان دیگر به دنبال جنگ‌های سخت نیستند و از طریق جنگ نرم مقاصد خود را دنبال می‌کنند.

زلفی‌گل، عنوان کرد: از سوی دیگر کشورهای عاقل به دنبال صلح ارزان و قدرت نرم هستند و به ‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که در زندگی همه‌ مردم حضور داشته باشند و از طریق تولید علم و دانش در جامعه تاثیرگذار خواهند بود.

وی، گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه‌ای به علم و فناوری شده است و از این مسیر محصولات رقابت ناپذیر را تولید و عرضه می‌شود؛ از این رو با هر استدلالی لازم است برای فناوری و نوآوری هزینه شود. امروزه کشورهای توسعه یافته و پیشرفته درصد زیادی از درآمد ناخالص خود را صرف نوآوری و خلاقیت می‌کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ظرفیت‌های استان خوزستان، بیان کرد: خوزستان استانی زرخیز و یادگار دوران دفاع مقدس است و خوشبختانه در این استان پنج دانشگاه دولتی و شماری از دانشگاه‌های مرتبط با وزارت عتف فعالیت دارند؛ بنابراین سهم استان خوزستان در بخش آموزش عالی دیده شده است.

زلفی‌گل تاکید کرد: تلاش خواهیم کرد پروژه‌های نیمه‌تمام حوزه‌ی آموزش عالی استان خوزستان که در سفر نخست رئیس جمهور لحاظ نشده است به این پروژه‌ها بیشتر پرداخته شود.

وی بر لزوم فعالیت هرچه بیشتر دانشگاه‌های استان خوزستان در حوزه‌ دیپلماسی علمی، افزود: خوزستان به دلیل هم‌مرز بودن با کشورهای خلیج فارس می‌تواند ارتباط موثری با دانشگاه‌های منطقه داشته باشد و از این مهم در راستای منابع ملی استفاده شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ادامه داد: استان خوزستان به لحاظ صنعتی دارای ظرفیت‌های بسیار مهمی است که می‌توان از علم و دانش دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان برای حل مشکلات این صنایع بهره گرفت؛ به‌کارگیری دانش نهفته در دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف مانند ریزگردها، منابع آبی و... می‌تواند دیگر استان‌ها را نیز بهره‌مند کرد.

به گزارش تسنیم، در پایان این آیین با اهدای لوح سپاس از تلاش‌های غلامحسین خواجه رئیس پیشین دانشگاه شهید چمران اهواز تجلیل و حکم دکتر علی‌محمد آخوندعلی رئیس جدید این دانشگاه نیز به وی ابلاغ شد.در این آیین از روسای پیشین دانشگاه شهید چمران اهواز نیز تجلیل شد و یاد خاطره‌ روسای فقید این دانشگاه گرامی داشته شد.

انتهای پیام/735/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1008076