siliconpower
10 بهمن 1401 - 12:12

افت شدید منابع آبی در 4 آبخوان اصلی چهارمحال و بختیاری/ دشت شهرکرد با تغذیه مصنوعی احیا می‌شود

کارشناس حفاظت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری با اشاره به تغذیه مصنوعی دشت شهرکرد، گفت: برای انجام این کار ساخت 2 حوضچه مصنوعی در دستور کار قرار گرفته است و با تزریق اعتبار این پروژه‌ها در آینده‌ای نزدیک به پایان می‌رسد.

سید هاشم فاطمی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرکرد با اشاره به تغذیه مصنوعی دشت شهرکرد، گفت: برای انجام این کار ساخت ۲ حوضچه در دستور کار قرار گرفته است و با تزریق اعتبار این پروژه‌ها در آینده‌ای نزدیک به پایان می‌رسد.

کارشناس حفاظت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری ادامه داد: آبخوان‌های استان با افت شدید منابع آبی روبه‌رو هستند و همچنین شاهد فرونشست زمین و افت کیفیت آب هستیم.

وی افزود: این موارد در چهار آبخوان اصلی شهرکرد، بروجن-فرادنبه، سفیددشت و خانمیرزا که دشت‌های ممنوعه بحرانی هستند، شدت دارد.

سطح آب‌های زیرزمینی در حال افت است

فاطمی با اشاره به اینکه سطح آب‌های زیرزمینی در حال افت است، اضافه کرد: اگر این روند ادامه پیدا کند ما آب‌های زیرزمینی خود را از دست خواهیم داد و بحران‌هایی مانند قطعی آب شهرکرد بعد از گل‌آلودشدن چشمه کوهرنگ را شاهد خواهیم بود.

وی عنوان کرد: ما در فصل بارش باران روان‌آب قابل توجهی داریم که از استان خارج می‌شود و ما چاره‌ای نداریم که منابع سطحی را جایگزین منابع زیرزمینی کنیم این اقدام هم مستلزم هزینه زیادی است و هم آب مورد استفاده با کیفیت نیست.

تغذیه مصنوعی دشت‌های بحرانی در دستور کار قرار دارد

کارشناس حفاظت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری توضیح داد: چاره کار این است که روان‌آب‌ها را در فصل بارش به آبخوان‌ها انتقال و اصطلاحا تغذیه مصنوعی انجام دهیم.

وی گفت: این در واقع راهکاری است که در مناطق پُربارش و استان‌های زاگرس‌نشین کاربرد دارد که دشت‌های کوچک در مجاورت ارتفاعات قرار دارند و روان‌آب‌های قابل توجه دارد.

فاطمی ادامه داد: این اقدام می‌تواند به عنوان یک راهکار موثر همراه با راهکارهای مدیریتی برای حفظ منابع آب زیرزمینی باشد.

وی افزود: بر این اساس مطالعاتی در استان آغاز و طرح تغذیه مصنوعی در دشت خانمیرزا، بروجن-فرادنبه- سفیددشت و شورابچه فرخشهر و دشت شهرکرد انجام شد.

کارشناس حفاظت آب منطقه‌ای چهارمحال و بختیاری توضیح داد: هم‌اکنون با توجه به اینکه در پای کوه جهان‌بین روان‌آب‌های قابل توجهی داریم و در طول فصل بارش یک جریان دائمی ایجاد می‌شود، طرحی را همراه با منابع‌طبیعی در این منطقه آغاز کردیم.

وی اظهار داشت: با جذب اعتبارات کافی می‌توانیم در خصوص استفاده از روان‌آب‌های دیگر برنامه‌ریزی و بخشی از آبخوان شهرکرد را تغذیه کنیم.

هدایت روان‌آب‌های منظریه به سمت دشت شهرکرد

فاطمی بیان کرد: گودبرداری‌هایی در مجاورت کمربندی شرق شهرکرد انجام شده است تا بتوانیم روان‌آب‌های منظریه را به این حوضچه‌ها هدایت کنیم و در خصوص روان‌آب‌های جنوب شهر هم مطالعاتی انجام شده است و با تخصیص اعتبار عملیاتی خواهد شد.

وی اضافه کرد: انجام این طرح‌ها در کنار امور مدیریتی در خصوص کاهش مصرف و درست مصرف کردن، جلوگیری از اضافه برداشت چاه‌های مجاز، رعایت الگوی کشت و جلوگیری از دو بار کشت در سال می‌توانیم امید داشته باشم که آبخوان شهرکرد را حفظ و از افت مستمر آب جلوگیری کنیم و در گام‌های بعد خیزش سطح ایستایی را داشته باشیم.

پایان پیام/۶۸۰۲۴

منبع: فارس
شناسه خبر: 1007196