siliconpower
15 بهمن 1401 - 10:30

شهید توسلی داوطلبانه پا در میدان مبارزه با طاغوت گذاشت

کرمانشاه- ابوالمحسن توسلی کوچکترین شهید راه انقلاب اسلامی ایران در استان کرمانشاه است که با فدا کردن جان خود توانست در پیروزی و به ثمر نشستن انقلاب اسلامی ایران نقش آفرینی کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- آرزو کرمی: شکل گیری انقلاب بر پایه ارزش‌های والای دینی و انسانی و پیروزی انقلاب اسلامی ایران علیه حکومت جور و ستم در ۴۴ سال پیش به رهبری امام خمینی (ره) و سپس شکوفا شدن و تداوم این انقلاب در عرصه‌های مختلف بی‌تردید مرهون مجاهدت‌ها، رشادت‌ها و ایثارگری‌های مردمانی بود که با تقدیم جان و مال خود فریاد ظلم‌ستیزی سر داده و در نهایت حکومت عدل الهی را در کشورشان برقرار ساختند.

در این میان، نخستین کسانی که در شکل گیری انقلاب دینی و مردمی ایران پیش‌قدم شدند و در پیروزی و به ثمر نشستن آن نقش ویژه‌ای ایفا کردند بی‌شک همواره نامشان در تاریخ زرین انقلاب اسلامی ماندگار خواهد بود.

از جمله این افراد می‌توان به نخستین شهدای راه این انقلاب اشاره کرد و در راستای زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای والامقام انقلاب اسلامی و ادامه راه آنها خبرگزاری مهر در آستانه چهل و چهارمین بهار انقلاب و همزمان با آغاز دهه مبارکه فجر قصد دارد به معرفی نخستین شهدای والامقام راه انقلاب اسلامی در کرمانشاه بپردازد که از جمله این شهدا در استان می‌توان به شهید ابوالمحسن توسلی اشاره کرد.

مشت‌های گره کرده تنها سلاح خردسال‌ترین شهید راه انقلاب بود

شهید ابوالمحسن توسلی متولد سال ۱۳۴۹ از نخستین شهدای راه انقلاب در شهرستان کنگاور است که در یکی از خانواده‌های متدین اهل این شهرستان به دنیا آمد.

خانواده وی به طور مستمر در تظاهرات مردمی علیه رژیم ستم شاهی شرکت می‌کردند تا بساط ظلم و ستم را از رخ این سرزمین برچیند.

در یکی از این تظاهرات مردمی در روز ۱۷ دی ماه سال ۱۳۵۷ که در مسجد جامع این شهرستان و در نزدیکی شهربانی رخ داد این شهید والامقام که در آن روز هشت سال سن بیشتر نداشت همراه پدر و مادر و برادر بزرگ‌تر خود همگام و هم صدا با مردم کنگاور در اعتراضات خیابانی حضور یافت و پس از پایان این اعتراضات در هنگامه برگشت به خانه از ناحیه سر مورد اصابت گلوله مزدوران رژیم ستم‌شاهی قرار گرفت و به عنوان خردسال‌ترین شهید راه انقلاب به فیض شهادت نائل آمد.

مادر شهید ابوالمحسن توسلی در گفتگو با خبرنگار مهر روز حادثه را اینگونه روایت کرد: مردم مؤمن و انقلابی کنگاور هم پا و هم صدا با دیگر هموطنان خود در اقصی نقاط کشور علیه رژیم ستم شاهی به مبارزه می‌پرداختند و با برگزاری و شرکت در راهپیمایی‌های اعتراضی خواهان سرنگونی حکومت طاغوتی بودند.

وی ادامه داد: دامنه اعتراضات مردمی هر روز گسترده‌تر و شلوغ‌تر از قبل می‌شد و زن و مرد آزادی‌خواه علیه استبداد قیام می‌کردند.

شهید توسلی داوطلبانه پا در میدان مبارزه با طاغوت گذاشت

مادر شهید ابوالمحسن توسلی گفت: در یکی از این اعتراضات، همراه همسر و پسرانم راهی خیابان شدم اما این بار اعتراضات شلوغ‌تر از قبل بود.

وی افزود: در اعتراضات قبلی تعدادی مزدور به معترضان حمله کردند به همین خاطر این بار خواستم محسن را همراه خودم نیاورم اما او خودش را آماده کرد و به اصرار همراه ما آمد.

وی ادامه داد: در آن روز من و محسن در دسته خانم‌ها و همسر و پسر بزرگترم در دسته آقایان در تظاهرات شرکت کردیم اما مزدوران رژیم ستم‌شاهی اعتراض کنندگان را به گلوله بستند و در یک لحظه متوجه تیر خوردن محسن شدم.

مادر شهید ابوالمحسن توسلی به خصلت‌های پسندیده این شهید خردسال اشاره کرد و گفت: محسن همانند یک انسان عاقل و بالغ فکر و عمل می‌کرد و در سنی که تمام هم سن و سال‌هایش تنها دغدغه‌ای به جز بازی نداشتند او وظیفه خود دانست که با مشت‌های گره کرده علیه رژیم ستم شاهی برای پیروزی انقلاب قدم بردارد.

گفتنی است، استان کرمانشاه ۹ هزار و۸۰۰ شهید، ۲۳ هزار جانباز و ۱۸ هزار آزاده تقدیم راه انقلاب اسلامی ایران کرده و همچنین یک هزار و ۵۰ شهیده زن در راه انقلاب و همچنین بیش از یک هزار و ۸۰۰ جانباز زن دارد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1018051